Media o nas

SPOA w mediach

Działalność Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym często pojawia się w mediach.

Oto kilka przykładów z ostatnich lat:

 

30 czerwca 2020

Od lat pomagają, teraz sami są w potrzebie. Trwa zbiórka na remont centrum dla osób z autyzmem

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym od lat prowadzi swoją placówkę wsparcia zawodowego dla dorosłych osób z autyzmem w Gdyni. Przyszedł czas na konieczny i generalny remont centrum. O nim, a także o tym, jak każdy z nas może w nim pomóc, mówiliśmy w audycji „Razem Łatwiej”.

Posłuchaj na stronie Radia Gdańsk (otwiera łącze w nowym oknie). Prowadzi: Magda Świerczyńska-Dolot.

9 czerwca 2020

Takich miejsc prawie w Polsce nie ma. Kapitalny remont siedziby centrum był konieczny ze względu na stan techniczny budynku

Remont zaczął się w maju. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i deklaracji z Urzędu Miasta Gdyni miało 70 proc. potrzebnej na remont kwoty. Zbiórka charytatywna „DRUGI DOM” to akcja, którą przeprowadziliśmy w trudnym czasie bo w okresie pierwszego lockdownu w 2020r. Zebraliśmy 50 000 zł. Udało nam się wyremontować Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni i we wrześniu uczestnicy wrócili do zajęć w Centrum.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

4 czerwca 2020

Zbiórka charytatywna „DRUGI DOM” to akcja, którą przeprowadziliśmy w trudnym czasie – w okresie pierwszego lockdownu w 2020r.

Udało nam się wyremontować Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni i we wrześniu uczestnicy wrócili do zajęć w Centrum.

Mój syn ma już 30 lat i pomimo wielu problemów wynikających z autyzmu osiągnął więcej, niż mogłabym sobie wymarzyć – potrafi mówić i zadbać o siebie. Chętnie gotuje i zajmuje się rękodziełem. Choć nie jest w stanie żyć samodzielnie, myślę, że jest szczęśliwy, w dużej mierze dzięki Centrum.

Czytaj więcej na stronie Zdrowie.trojmiasto.pl (otwiera łącze w nowym oknie).

 

28 kwietnia 2020

Gdy codzienność staje się jeszcze trudniejsza. O życiu w izolacji z osobami z autyzmem

Wszyscy trwamy w swego rodzaju zamknięciu – nie spotykamy się ze znajomymi, nie wychodzimy do restauracji czy kina. Nasze życie ograniczyło się do czterech kątów, spacerów w maseczkach do parku, rozmów przez telefon i Internet. Życie się zmieniło, nasze plany się zmieniły. Nie mamy pojęcia, kiedy nasza rzeczywistość wróci do tej sprzed pandemii. I to jest dla nas trudne. Trudne, a nawet dużo trudniejsze, jest trwanie w izolacji rodzin, w których wychowuje się dziecko, albo dorosła osoba z autyzmem.

Posłuchaj na stronie Radia Gdańsk (otwiera łącze w nowym oknie). Prowadzi: Magda Świerczyńska-Dolot.

 

18 kwietnia 2020

Autyzm w czasach koronawirusa. „Antoni tęskni za znajomymi, choć nigdy z nimi nie rozmawia”

Osoby z autyzmem nie mogą zrozumieć i zaakceptować rygorów odosobnienia i czasowej utraty wszystkiego, co wcześniej wypełniało ich życie, m.in. codziennych zajęć w specjalistycznych placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie. Zaburzenie codziennego planu dnia oraz rutyn powoduje u nich wzrost lęku i napięcia. Nie rozumieją pojęcia „niemożliwe”. To często prowadzi u nich do nasilenia obsesyjnych myśli i przymusowych zachowań oraz zachowań agresywnych i autoagresywnych.

Czytaj więcej na stronie onet.pl (otwiera łącze w nowym oknie).

 

6 kwietnia 2020

Sytuacja osób z autyzmem w dobie koronawirusa

Przez lockdown spowodowany epidemią Covid-19 po raz pierwszy od lat nie zostały zorganizowane żadne wydarzenia, debaty i koncerty z okazji obchodów Świadomego Dnia Świadomości Autyzmu. Ulicami Gdańska nie przeszedł też pod niebieską sektorówką marsz Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu.

Czytaj więcej na portalu gdansk.pl (otwiera łącze w nowym oknie).

 

2 kwietnia 2020

Koronawirus i epidemia wpływa na życie każdego z nas. Szczególnie odczuwają ją dzieci i dorośli z niepełnosprawnościami.

To trudny czas dla osób ze spectrum autyzmu, które potrzebują codziennej, specjalistycznej terapii, której obecnie nie mają. Pojawia się niepokój, ataki paniki, szczególnie teraz widać, że w przypadku autyzmu rola terapii jest nie do przecenienia.

Czytaj więcej na stronie Zdrowie.trojmiasto.pl (otwiera łącze w nowym oknie).

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Mamy nadzieję, że hasło „Gdańsk solidarnie dla autyzmu” jest nadal aktualne.

Osoby pełnosprawne mają wielkie problemy z samodyscypliną, utrzymaniem równowagi psychicznej i pogody ducha w trakcie kwarantanny. Problemy osób z autyzmem są bez porównania większe. Bardzo boleśnie odczuwają brak zwykłego planu dnia, dotychczasowych obowiązków i codziennych rutyn. U wielu z nich nasilił się niepokój, związany z nierozumieniem sytuacji, w której się znaleźli, i trudne zachowania. Zdarzają się ataki paniki.

Stowarzyszenie stara się wspierać rodziny, terapeuci utrzymują z nimi kontakt i proponują różne aktywności na profilu Facebook Stowarzyszenia. Możliwości są jednak bardzo ograniczone, ponieważ praca z osobami z autyzmem opiera się przede wszystkim na osobistym kontakcie z terapeutą – mówi Małgorzata Rybicka

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

17 maja 2019

Hipermarket z Przymorza umożliwia osobom ze spektrum autyzmu robienie zakupów w komfortowych warunkach.

Akcja pod nazwą „Godziny ciszy” to specjalnie wyznaczony czas na zakupy dla osób ze spektrum autyzmu. Wówczas na terenie hipermarketu zostaną przyciemnione światła, nie będą nadawane komunikaty, nie będzie słychać muzyki, a wszystkie telewizory będą wyłączone. To ważna inicjatywa nie tylko dla dzieci z autyzmem i ich rodziców, ale także dla dorosłych ze spektrum, o których często się zupełnie zapomina.

Czytaj więcej na stronie Zdrowie.trojmiasto.pl (otwiera łącze w nowym oknie).

 

23 kwietnia 2018

Radio Gdańsk w audycji radiowej „Razem Łatwiej”

wystąpiły Katarzyna Kocuniak – studentka ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera, Aleksandra Wachowska-terapeutka dorosłych osób z autyzmem oraz Wioleta Umławskawiceprzewodnicząca Stowarzyszenia. Redaktor Magdalena Świerczyńska-Dolot pytała o dzień powszedni, problemy i nadzieje dorosłych osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

Czytaj więcej na stronie Radia Gdańsk (otwiera łącze w nowym oknie).

 

6 kwietnia 2018r.

Autyzm to wciąż trudny temat, wstydliwy i odsuwany na bok.

Szacuje się, że już średnio 1 na 68 dzieci rodzi się z takim zaburzeniem. Ma tak wiele postaci, że prawie niemożliwym jest znalezienie dwóch osób, u których choroba miałaby taki sam przebieg. Przez niektórych mylony jest z agresją czy geniuszem u dzieci. Poszerzanie świadomości społecznej na temat autyzmu ma ogromne znaczenie. Mamy do czynienia z dramatycznym wzrostem przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Czytaj więcej na stronie Zdrowie.trojmiasto.pl (otwiera łącze w nowym oknie)

 

5 kwietnia, 2018 r.

Wszystkie Strony Miasta

na wideoczacie „Wszystkie Strony Miasta” portalu Gdańsk.pl sytuację osób z autyzmem przedstawiały Anna Budzińska- dyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i dyrektor SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.

 

2 kwietnia 2018

Gdańsk solidarnie dla autyzm. Fontanna Neptuna podświetlona błękitnym światłem.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień jest Miesiącem Wiedzy nt. Autyzmu. Gdańsk włącza się obchody. W poniedziałek fontanna Neptuna została podświetlona błękitnym światłem.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

14 grudnia 2016

Dom dla dorosłych osób z autyzmem w Gdańsku już otwarty

Po wielu latach starań, zbierania datków i apeli o wsparcie, udało się! Dziś uroczyście otwarto Wspólnotę Domową dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego. To jedna z pierwszych takich placówek w kraju.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

W Gdańsku otwarto dom dla dorosłych osób z autyzmem

W środę oficjalnie otwarta została Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego. Jedną z pierwszych takich placówek w kraju udało się zainaugurować po wielu latach starań, zbierania datków i apeli o wsparcie.

Czytaj więcej na stronie Wiadomości NaszeMiasto.pl (otwiera łącze w nowym oknie).

 

Pierwszy dom dla dorosłych chorych na autyzm w Gdańsku. „Miejsce, w którym mój syn będzie bezpieczny”

Dwunastu lokatorów zamieszka we Wspólnocie Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Pierwszą taką placówkę otwarto w środę w Gdańsku.

Czytaj więcej na stronie Radia Gdańsk (otwiera łącze w nowym oknie).

 

To dom, na który przez lata czekali rodzice osób chorych na autyzm.

Dom, który jest spełnieniem marzenia Arama Rybickiego tragicznie zmarłego w katastrofie Smoleńskiej, który przez lata martwił się o przyszłość swojego syna Antka i wraz z żoną zmieniał świadomość ludzi dotyczącą autyzmu. Po ponad dwóch latach budowy w 2016 r. otwarto placówkę Wspólnoty Domowej dla Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego.

Zobacz więcej na stronie TVP 3 Gdańsk  (otwiera łącze w nowym oknie).

 

6 marca 2015

Dariusz Michalczewski przekazał 60 tys. zł na budowę ośrodka dla dorosłych autystyków

60 tys. zł na budowę Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku przekazał w piątek Dariusz Michalczewski Małgorzacie Rybickiej, inicjatorce przedsięwzięcia. Ośrodek, który powstaje przy ul. Malczewskiego będzie pierwszym tego typu w Polsce. By powstał potrzeba jednak jeszcze zebrać ok. 2 mln zł.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

16 wrzesień 2014

Lodołamacze 2014. W Gdańsku rozdano nagrody dla firm wspierających osoby niepełnosprawne

We wtorek poznaliśmy laureatów pomorskiej gali konkursu organizowanego z inicjatywy Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Lodołamacze wręczane są osobom, które zatrudniają i wspierają niepełnosprawnych.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

19 maj 2014

Gala Człowiek Roku 2013 Dziennika Bałtyckiego. Nagrodę otrzymała Małgorzata Rybicka

Małgorzata Rybicka została Człowiekiem Roku 2013, a Maciej Grabski Top Menadżerem. Podczas uroczystej gali w sopockim Grand Hotelu wręczono tradycyjne już nagrody „Dziennika Bałtyckiego”, który właśnie obchodzi swoje 69 urodziny.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

10 kwietnia 2014

Donald Tusk zainaugurował w Gdańsku budowę Wspólnoty Domowej im. Arama Rybickiego

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym rozpoczęło budowę w Gdańsku Wspólnoty Domowej im. Arama Rybickiego. Donald Tusk uczestniczył w inauguracji budowy wyjątkowego domu i zadeklarował wsparcie.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego  (otwiera łącze w nowym oknie).

 

Dom dla dorosłych osób z autyzmem w Gdańsku, będzie nie tylko pierwszą w Polsce placówką tego typu, ale i żywym pomnikiem Arkadiusza Arama Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej

Czytaj więcej na stronie Trojmiasto.pl (otwiera się w nowym oknie)

 

27 marzec 2014

Małgorzata Rybicka: Świadczenia pielęgnacyjne nie wystarczą, by żyć [ROZMOWA]

Z Małgorzatą Rybicką, przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, rozmawia Dorota Abramowicz.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

3 grudnia 2013

Powstaje pierwszy taki dom dla osób z autyzmem. Syn „Arama” promuje ideę

W Gdańsku prawdopodobnie już na wiosnę rozpocząć się ma budowa pierwszego w północnej Polsce domu dla dorosłych osób z autyzmem. W rodzinnych warunkach mieszkać ma maksymalnie sześć osób dotkniętych tą niepełnosprawnością. Akcję zainicjowało stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, którego prezesem jest Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza „Arama” Rybickiego. (http://www.tvn24.pl)(http://www.tvn24.pl)

Czytaj więcej na stronie TVN24 (otwiera łącze w nowym oknie).

 

2 grudnia 2013

Tydzień osób z autyzmem. Małgorzata Rybicka: Państwo niewiele pomaga [ROZMOWA]

W związku z rozpoczynającym się w poniedziałek tygodniem osób z autyzmem, Dorota Abramowicz rozmowia z Małgorzatą Rybicką, przewodniczącą stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie). :

 

23 lutego 2012

Gdańsk: Nagrodzono najlepsze organizacje pozarządowe

Znamy już najlepszą gdańską organizację pozarządową w 2011 roku. Dziś podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wręczono bowiem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego. Laureatem zostało Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

30 listopad 2009

Gdańsk: Otwarto ośrodek dla dorosłych z autyzmem

Duży pokój, kuchnia z jadalnią, łazienki, dwa pokoje terapeutyczne, w tym jeden do odpoczynku, przedpokój, w którym zmieści się sprzęt do ćwiczeń, na przykład stacjonarny rower. Całość wygląda jak normalne mieszkanie. I o to właśnie chodzi.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Bałtyckiego (otwiera łącze w nowym oknie).

 

DOMINIK KRYNICKI W MEDIACH:

Dominik Krynicki lata 2016-2019 spędził w szpitalu psychiatrycznym, głównie przypięty pasami. Rodzice nie mogli zabrać go do domu ze względu na bardzo silne zachowania agresywne – w stosunku do siebie, ale również do nich. Opieki nad nim nie chciała się podjąć żadna z dziesiątków placówek. O tym, w jaki sposób udało się znaleźć dla Dominika miejsce, przedstawiane jest w wielu miejscach. Można także zobaczyć reportaże. Nagłośnienie sprawy Dominika za sprawą Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym przyniosła efekt. Dziś, gdy Dominik jest wreszcie w nowym otoczeniu, agresji jest coraz mniej.

 

Reportaże o Dominiku Krynickim:

 

  • Polsat News

 

  •  TVN

 

Prasa i Internet na temat sytuacji Dominika Krynickiego:

 

  • Tok FM

 

  • Gdynia Nasze Miasto

 

  • Dziennik Bałtycki

 

  • Newsweek.pl

 

  • PolskaTimes

 

  • wmeritum.pl

 

  • Gazeta Lubuska

 

  • dosenatu.org.pl

 

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ