Aktualności

Premiera książki „Przyjaciele zwierząt” Antona Marklunda

8 kwietnia ma miejsce premiera książki szwedzkiego autora, Antona Marklunda, pt. „Przyjaciele zwierząt”. Tę wartą uwagi pozycję nasze Stowarzyszenie objęło swoim patronatem. Zachęcamy do zainteresowania pracą, która ukazuje Świat takim, jakim jest dla osób z autyzmem i ich bliskich.

czwartastrona.pl „Przyjaciele zwierząt”

Poniżej recenzja książki:

Anton Marklund, Przyjaciele zwierząt

Przyjaciele zwierząt to debiutancka powieść Antona Marklunda, pisarza urodzonego i  mieszkającego w Szwecji. Została ona napisana pod wpływem doświadczeń zdobytych przez autora w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Marklund stworzył niezwykłą, poruszającą, psychologiczną opowieść o ludzkim losie.

Książka Marklunda jest oparta na retrospektywnej historii mającej na celu wyjaśnienie motywów nieświadomej napaści na starszą kobietę. Przyjaciele zwierząt przedstawiają, podzielone na subiektywne rozdziały, doświadczenia szwedzkiej rodziny mierzącej się z problemem niepełnosprawności ich nastoletniego syna. Johannes, autystyczny chłopak, stanowi łatwy cel dla otoczenia, które nie potrafi z nim współpracować. Nastolatek, wykorzystywany przez rówieśników i  zupełnie nieświadomy swoich czynów, staje się często wykonawcą żartów zaplanowanych przez innych uczniów. Nieumiejętne działania dorosłych, które pierwotnie miały pomóc chłopcu, doprowadzają ostatecznie do tragedii, którą jest śmierć człowieka.

Z problemem niepełnosprawności Johannesa nie potrafią poradzić sobie osoby postronne, ale także te, które pierwotnie zostały przygotowane do tego, aby umieć odpowiednio postępować z osobami odbiegającymi swym zachowaniem od otoczenia. Szkoła wydaje się posiadać jedynie teoretyczne predyspozycje do wychowywania i uczenia niepełnosprawnych dzieci. Pedagodzy stosują techniki nauczania niewłaściwe do zastosowania wobec grupy, w której znajduje się osoba wyraźnie różniąca się od otoczenia. Przykładem będzie tu wyjątkowo nieprzemyślana zabawa w karteczki radości. Miała ona na celu wyeksponowanie pozytywnych cech każdego z uczniów, lecz w rzeczywistości skutkowała przekazaniem uczniowi dysfunkcyjnemu, że on jako jedyny nie posiada cech wartych docenienia. Rodzic Johannesa skomentował wydarzenia mające miejsce w szkole słowami: dzisiaj nauczymy się dręczyć tych, którzy są inni niż wszyscy. Chłopak pozostawiony jest sam sobie w  świecie, którego nie rozumie, ponieważ ten kieruje się innym pojmowaniem ludzkich emocji.

Bóg zsyła cholerstwa to słowa, tak często wypowiadane przez Lennarta, ojca Johannesa, wydające się najpełniej wyjaśniać temat Przyjaciół zwierząt. Cholerstwem jest tu śmierć Valtera, zaburzenia zachowania Johannesa, ataki bezsilności Mony, ciągłe problemy finansowe, permanentny brak czasu, potrącenie lisa czy nawet pozornie niewinne karteczki radości. Życie Lennarta, Mony i  Johannesa składa się z ciągłej walki z otaczającą, nieprzyjazną rzeczywistością.

Ta niezwykła powieść o ludzkim cierpieniu, dysfunkcji i niezrozumieniu przez otoczenie prowadzi czytelnika do pochylenia się nad problemem inności w społeczeństwie. Podróż po ścieżkach pamięci Mony, Lennarta i Johannesa pozostawia w  umyśle czytelnika trwały ślad.

banner-przyjacielezwierzat

Podziel się

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ