Aktualności

W kwietniu – miesiącu wiedzy na temat autyzmu wesprzyjmy osoby z autyzmem w Ukrainie

W czasie miesiąca wiedzy na temat autyzmu wiele będziemy mówić o trudnej sytuacji osób z autyzmem w naszym kraju. Spróbujmy wyobrazić sobie, jak trudne jest życie osób z autyzmem na Ukrainie. Pisze o tym pani Halina Kyrchiw- Hrycaj , mama 23-letniego Ustyma z autyzmem, założycielka i szefowa  Fundacji Kontakt ze Lwowa.

Jesteśmy w stanie wojny – cały kraj. O wolność państwa walczą na ogół mieszkańcy Ukrainy zachodniej i centralnej. Od stycznia 2014 we Lwowie bez końca mamy pogrzeby. Każda rodzina jest zaangażowana w wojnę: albo ktoś zginął, albo jest ranny i potrzebuje leczenia. Inni zaangażowani są jako wolontariusze w różnych organizacjach pomocy dla wojska (zbiórka pieniędzy na umundurowanie, środki ochronne, nawet na broń. Zbierane są rzeczy, ubrania ,żywność dla wojskowych, szycie odzieży ochronnej czy wyplatanie siatek kamuflażowych). Organizowana jest też pomoc dla cywilnej ludności wschodu. Mamy także mnóstwo sierot i wdów, nie mówiąc już o niepełnosprawnych. Pod opieką naszego Centrum mamy rodziny wojskowych z dziećmi z autyzmem oraz dwie rodziny, w których matki są także niepełnosprawne. We Lwowie i całej Ukrainie Zachodniej przebywa bardzo wielu uchodźców z Ukrainy Wschodniej. Kontakt z tymi rodzinami ze Wschodu, które były pod opieką naszego centrum jest zerwany. Wszystko to spowodowało, że terapia i diagnoza autyzmu, szczególnie na Wschodzie, jest niemożliwa. Nie istnieje państwowy system terapii i szkolnictwa osób z autyzmem. Taka, pokrótce, nasza smutna sytuacja.

Pani Halina Kyrchiw-Hrycaj  jest osobą znaną w środowiskach zajmujących się autyzmem w  naszym kraju. W roku 2004 osoby związane z Fundacją Kontakt przeszły przeszkolenie w warszawskiej Fundacji Synapsis dot. terapii i diagnostyki autyzmu. Uzyskały kwalifikacje, które pozwoliły założyć Centrum Terapii, Diagnostyki i Rehabilitacji Osób z Autyzmem we Lwowie. Do tego roku z usług Centrum skorzystało ok. 500 osób z całej Ukrainy. Dziś skutki wojny, która toczy się we wschodniej Ukrainie, odczuwa cały kraj. Pomimo to Fundacja Kontakt chciałaby zachować elementy „normalności” i jak co roku, zorganizować wyjazd podopiecznych lwowskiego Centrum na obóz w katolickim ośrodku rekolekcyjnym w Brzuchowicach. Koszt 10-dniowego pobytu jednego podopiecznego w ośrodku wynosi ok. 100 euro. Osób chętnych do wzięcia udziału w obozie jest ok. 50 do 70 z całej Ukrainy, co wiąże się z wydatkiem w skali 20.000-28.000 zł. W realizacji tego celu chcielibyśmy pomóc.

Pieniądze można wpłacać przez cały kwiecień na konto naszego Stowarzyszenia, a następnie cała kwota zostanie przekazana na konto Fundacji Kontakt. Ten sposób zbiórki  ustaliliśmy  z panią Haliną  Kyrchiw-  Hrycaj.

Poniżej podajemy numer konta:

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym

PKO BP SA Oddział 2 w Gdańsku  ul. Marynarki Polskiej 59  80-557 Gdańsk

Nr konta  44 1020 1811 0000 0102 0019 3052

Z dopiskiem:  osoby z autyzmem w Ukrainie

 

Wyjdźmy poza swoje problemy, bądźmy solidarni z osobami  z autyzmem na Ukrainie.

Z pozdrowieniami

 Małgorzata Rybicka

Przewodnicząca

Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku

Podziel się

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ