Aktualności

„Gdańsk solidarnie dla autyzmu” – kwiecień 2020

Jeszcze 24 lutego jako inicjatorzy akcji „Gdańsk solidarnie dla autyzmu” Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, Fundacja iwrd.pl oraz Inicjatywa Obywatelska „Chcemy całego życia”, zapraszaliśmy wspólnie na kwietniowe obchody Miesiąca Wiedzy o Autyzmie.
W kwietniu 2020 miały odbywać się różne wydarzenia, dotyczące tematyki autyzmu – sytuacji i życia osób z tym zaburzeniem, ich rodzin i opiekunów min.: koncerty, pokazy filmowe, debaty, spotkania, dyskusje, pikniki itd. Z oczywistego powodu, epidemii koronawirusa, wszystko zostało odwołane, chcieliśmy jednak poinformować naszych sympatyków, jakie były plany.

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2 kwietnia – miały się odbyć Niebieskie Igrzyska, impreza integracyjna dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Organizatorem miał być Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Również 2 kwietnia – miały się odbyć darmowe pokazy znakomitego filmu Oliviera Nakache „Nietykalni”, sesji panelowych a następnie dyskusji z publicznością. W czasie wydarzenia przedpołudniowego panelistami mieli być młodzi ludzie zaangażowani w wolontariat na rzecz osób z autyzmem, wysoko funkcjonujące osoby z autyzmem i ich rodzeństwo.
W godzinach popołudniowych: rodzice, profesjonaliści, osoby będące autorytetami w dziedzinie autyzmu, przedstawiciele samorządów i politycy.
Punktem wyjścia do debat miała być problematyka filmu Nadzwyczajni, którego bohaterami są osoby z autyzmem i znaczną niepełnosprawnością intelektualną oraz bardzo poważnymi problemami w zachowaniu, nie przyjmowane do żadnych placówek. System pomocy we Francji, podobnie jak w naszym kraju, nie uwzględnia istnienia osób z tak dużymi problemami, co skazuje je na izolację społeczną. Rodziny mają do wyboru umieszczenie swoich dzieci w dużych instytucjach psychiatrycznych, albo zaopiekowanie się nimi w domu, co jest często zbyt trudnym wyzwaniem. Szansą zarówno dla osób z autyzmem, jak i ich rodzin jest mały ośrodek prowadzony przez entuzjastę z organizacji pozarządowej, który zapewnia indywidualne wsparcie i ma charakter domowy , jednak nie spełnia standardów ministerialnych dot. takich ośrodków. Film pokazuje skrajnie różne podejścia do pomocy tym osobom: prymat procedur i struktury organizacyjnej, czy prymat potrzeb i praw osób z niepełnosprawnościami. Dylemat jest uniwersalny i aktualny, dotyczy również problemów osób z autyzmem w naszym kraju.
Debaty miały być prowadzone przez znaną dziennikarkę Radia Tok – FM, Annę Gmiterek Zabłocką, autorkę Audycji Twój problem-moja sprawa.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym 2 kwietnia, miało być rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Autyzm. Jestem bliżej” w dwóch kategoriach:
• Dla uczniów szkół podstawowych klasy VI-VIII – plakat „Autyzm. Jestem bliżej.”
• Dla uczniów szkół średnich – projekt muralu „Autyzm. Jestem bliżej.”
Organizatorem jest Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży
z Autyzmem, który informuje, że rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w późniejszym terminie.
Wieczorem 2 kwietnia ECS miał zostać oświetlony na niebiesko na znak solidarności
z osobami z autyzmem, podobnie jak inne ważne budynki na całym świecie

25 kwietnia miał odbyć się Marsz Gdańsk Solidarnie dla Autyzm. Tego rodzaju marsze miały się odbywać się w całym kraju jako wyraz wspólnoty i solidarności z osobami z autyzmem. Trasa miała prowadzić, podobnie jak w zeszłym roku, od Placu Kobzdeja do Bramy nr 2 przy ul. Doki. Do udziału chcieliśmy zaprosić osoby z autyzmem, ich rodziny, profesjonalistów, organizacje pozarządowe, wolontariuszy, samorządowców, władze Miasta Gdańska i jego mieszkańców. Uczestnicy mieli przejść trasą Marszu z niebieską sektorówką, z niebieskimi balonami i transparentami.
Dominującym kolorem miał oczywiście być niebieski, kolor solidarności z osobami z autyzmem.
To tylko niektóre z wydarzeń, które były planowane. Na pewno byłoby ich wiele więcej.
W tym roku solidarnie siedzimy w domu, ale w przyszłym roku na pewno razem pójdziemy w marszu Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu.

Podziel się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ