Aktualności

Informacja dotycząca umożliwienia osobom z niepełnosprawnościami aplikowania o pomoc ze środków PFRON drogą elektroniczną w ramach SOW

Od 1 stycznia 2020 r. PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umożliwił wszystkim osobom z niepełnosprawnościami składanie wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie https://sow.pfron.org.pl/

Osoby niepełnosprawne od 1 marca 2020 r. będą mogły również składać do powiatów wnioski drogą elektroniczną w ramach pilotażowego programu Aktywny Samorząd. W tym celu niezbędne jest założenie Profilu Zaufanego https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, który m.in. niezbędny jest do wysłania wniosku w formie elektronicznej.
Złożenie wniosku o dofinansowanie w systemie SOW może być pierwszym, ale jakże ważnym krokiem zmierzającym do korzystania z zalet całej gamy usług i instrumentów dostępnych w przestrzeni publicznej dla posiadaczy podpisu elektronicznego/Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania Profilu Zaufanego (nie tylko dla osób z niepełnosprawnością) to:
1/ posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), który umożliwia uzyskanie informacji na temat korzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia NFZ w Polsce i zagranicą.
2/ zintegrowany Informator Pacjenta zawierający m.in.:
– dane na temat aktualnego stanu ubezpieczenia,
– wykaz placówek opieki medycznej wraz z godzinami otwarcia i dostępnością dla osób niepełnosprawnych,
-deklaracje wyboru lekarza i pielęgniarki POZ,
– etap rozpatrywania wniosku o leczenie sanatoryjne lub dofinansowanie ze środków NFZ do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

Dzięki posiadaniu konta IKP https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta można również:
-otrzymać e-receptę SMS-em lub e-mailem,
-sprawdzić, jakie recepty (także papierowe) zostały zrealizowane po 1 stycznia 2019 roku,
-sprawdzić, jak przyjmować leki i w jakiej dawce,
– sprawdzić historię wizyt sfinansowanych ze środków publicznych,
-udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków.

Podziel się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ